Bows II 100150 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Geometriskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm |
| Vikt | 100 g/m² |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 50 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Josef Frank |
| Upprepning | 90 cm |
| Vändbar | Nej |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Bows-designen har sitt ursprung i en matteskiss skapad på trettiotalet av den världsberömda modernistiska arkitekten och designern Josef Frank. Skissen tolkades om av Almedahls designstudio på nittiotalet för att skapa ett upprepat mönster och lanserades för första gången som en del av ett större Josef Frank-koncept för Almedahls 150-årsjubileum 1996. Denna version av Bows är en fräsch uppdatering, tryckt på ett fint transparent tyg i tre samtida färgvarianter.
Vi trodde att du skulle gilla...
- den fräscha uppdateringen av en klassisk design
- tygets fina transparens med vackra ljusfiltrerande egenskaper
- de mångsidiga färgställningarna med oändliga möjligheter att matcha med slätter och texturer




