Dagg 100154 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Strukturmönstrad design |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm |
| Vikt | 140 g/m² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 50 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Kazuyo Nomura |
| Upprepning | - |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Dagg är ett diskret texturmönster med ett tidlöst uttryck, skapat av Kazuyo Nomura, en välkänd designer och en sann textilkonstnär. De enkla korsande linjerna smälter fint samman med tygets skira linneliknande textur. Den uppdaterade färgskalan ger ett varmt och lugnt uttryck. Den mångsidiga paletten är inspirerad av naturen. Basen av earth och mineraltoner kompletteras av havets ständigt föränderliga blå och grå nyanser samt gröna och gula toner från blad och gräs.
Vi trodde att du skulle gilla...
- det enkla uttrycket gör Dagg lätt att kombinera med print och enfärgat i Almedahls sortiment
- hur tyget fångar ljuset, vilket gör det perfekt både i fönster och som en rumsavdelare
- den vackra matchande färgställningen med Almedahls designklassiker Rango




