Shift 100717 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Subtilt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 315 cm |
| Vikt | 90 g/m² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 50 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | D. Lavonius Jarefeldt, A. Alriksson & S. Wessely Gromark |
| Upprepning | 63 cm |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Shift – en hängande textil med grafisk dynamik. Shift är en del av konceptet Lines of Illusion, skapat av ledande arkitekter. Textilen utgår från ett diagonalt linjemönster där brytpunkterna skapar en ny visuell rytm. Den grafiska enkelheten i diagonalen förvrängs subtilt, vilket ger ett dynamiskt uttryck och en vibrerande kontrast i linjemötena.
Vi trodde att du skulle gilla...
- det noggrant samordnade konceptet Lines of Illusion med mönstren Weave, Shift och Droplet
- det subtila designuttrycket och den grafiska enkelheten i designen
- att det transparenta tyget mjukt filtrerar ljuset och kan användas för att skapa en definition av rummet
- mångsidigheten hos ett 315 cm brett tyg






