Snöbär 100197 (Utgången, i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 150 cm, 59.06 tum |
| Vikt | 3.24 g/m², 3.24 oz/yd² |
| Ljudklass | - |
| Alfa-värde | - |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Malin Signahl |
| Upprepning | 92 cm |
| Vändbar | Ja |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Ja (omfattas av miljöledningsstandarderna ISO 14001:2004) |
| Öppenhetsfaktor | 4% |
| Antal färger | 3 |
| Hygienkoncept | Ja |
Produktbeskrivning
Snöbär – designad av Malin Signahl. Illustratören och designern Malin Signahl skapar mönster med känsla och närhet till naturen. Inspirerad av det nordiska ljuset arbetar hon med akvarell i en mjuk och poetisk stil. Snöbär finns i två varianter med olika uttryck och funktion. Den ljusa versionen är tryckt på ett semitransparent tyg som ger insynsskydd utan att blockera dagsljuset. Den mörkare varianten är tryckt på ett lätt texturerat, transparent tyg som filtrerar ljuset på ett mjukt sätt.
Viktiga egenskaper:
- det subtila och stämningsfulla designuttrycket
- de många möjligheterna att matcha med omgivande färger
- den lugnande effekten av de lugnande, neutrala färgtonerna







