Topography L 101594 (Utgår, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 145 cm |
| Vikt | 190 g/m² |
| Ljudklass | D |
| Alfa-värde | α 0.55 |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 75 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | D. Lavonius Jarefeldt, A. Alriksson & S. Wessely Gromark |
| Upprepning | 91 cm |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Topography L är en del av Lines of Illusion-konceptet, skapat av ledande arkitekter. Topography L har en uttrycksfull skala och kan kombineras med den mindre versionen av mönstret, Topography S, vilket tillför ett dynamiskt inslag i alla rum. Inspirationen till mönstret kommer från topografiska kartor där höjdskillnader i terrängen skildras med hjälp av höjdkurvor. Kurvorna har tolkats om till böljande diagonaler och en tunn konturlinje i en kontrasterande färg har lagts till, vilket skapar ett livfullt uttryck med en subtil 3D-effekt.
Egenskaper:
– Möjligheten att kombinera med det småskaliga mönstret Topography S i samordnade färger
– Det uttrycksfulla designuttrycket och den grafiska enkelheten
– Den nya täta basväven med ribbstruktur





