Topography S 101595 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 145 cm |
| Vikt | 160 g/m² |
| Ljudklass | - |
| Alfa-värde | - |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 70 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | D. Lavonius Jarefeldt, A. Alriksson & S. Wessely Gromark |
| Upprepning | 91 cm |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Topography S är en del av Lines of Illusion-konceptet, skapat av ledande arkitekter. Topography kan användas som ett mjukt, dynamiskt inslag i alla miljöer. Inspirationen till mönstret kommer från topografiska kartor där höjdskillnader i terrängen skildras med hjälp av höjdkurvor. Kurvorna har tolkats om till böljande diagonaler, och en tunn konturlinje i en kontrasterande färg har lagts till, vilket skapar ett livfullt uttryck med en subtil 3D-effekt.
Egenskaper
– Möjligheten att kombinera med det stora mönstret Topography L i samordnade färger
– Det livliga organiska designuttrycket och den grafiska enkelheten
– Den mångsidiga färgpaletten som noggrant utvecklats för att komplettera arkitektoniska material





