Vika 101597 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Geometriskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm |
| Vikt | 260 g/m² |
| Ljudklass | C |
| Alfa-värde | α 0.6 |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 80 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Nygårds Maria Bengtsson |
| Upprepning | 91 cm |
| Vändbar | Nej |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Nygårds Maria Bengtsson är inspirerad av naturen och beskriver sitt mönster Vika på ett poetiskt sätt; "Inspirationen kommer från bergen, från längdskidbackarna. Spår i snön. V-formade spår på väg upp, och raka fina linjer på väg ner. Diagonala mönster. Ränder vikta i veck." Det dynamiska mönstret är tryckt på vårt Bast-gardintyg som ger designen ett strukturerat djup
Viktiga egenskaper:
- den distinkta asymmetriska designen i kombination med den taktila materialiteten hos ett texturerat tyg
- de fantastiska ljudabsorptionsegenskaperna
- det mångsidiga färgkonceptet som innehåller neutrala, pastellfärgade och djupa mättade toner
- möjligheten att matcha med enfärgade gardiner Bast



