Ett nytt val av solskyddsväv

Vi är precis på väg att lansera ett nytt sortiment av solskyddsväv med namnet "Tame the light - Fabrics with purpose". Det här är en kollektion med flera användningsområden som är direkt kopplad till kundernas behov och framtida tillväxtmöjligheter.

Vår ambition är att förena teknik med skandinavisk estetik.

Vi har strävat efter att göra översättningen från kundbehov till produktlösning så enkel, intuitiv och tillgänglig som möjligt. Våra textilier är organiserade längs en skala av dagsljusreglering – från ljusfiltrering i ena änden till mörkläggning i den andra.

Alla ljusfiltrerande textilier mäts utifrån sin Openness Factor, vilket gör det möjligt att direkt välja rätt balans mellan dagsljusreglering och insyn.

Allt handlar om syfte. Vill du veta mer? Kontakta en produktexpert från Almedahls och anmäl dig till en presentation.

Hitta kontaktuppgifter HÄR.

Läs mer om våra solskyddsvävarHÄR.