Ink 100168
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm, 55.12 tum |
| Vikt | 4.13 g/m², 4.13 oz/yd² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Maria Löw |
| Upprepning | 63 cm |
| Vändbar | Ja |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Ja (omfattas av miljöledningsstandarderna ISO 14001:2004) |
| Öppenhetsfaktor | 25% |
| Antal färger | 8 |
| Hygienkoncept | Ja |
Produktbeskrivning
Kastanjeträdens bladverk på Djurgården i Stockholm har varit inspirationskälla för Maria Löws design Ink. På samma gång figurativt och abstrakt bildar det ett ytmönster som lämpar sig väl för många offentliga utrymmen. Som namnet antyder är mönstret målat med flytande bläck där de olika färgerna smälter samman på ett vackert sätt.
Viktiga egenskaper:
- den fina filtreringen av ljuset
- ytmönstret i en ny form
- det mjuka designuttrycket inspirerat av naturen
- färgskalan med ljusa och rustika earth









