Kaprifol 100171
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm |
| Vikt | 140 g/m² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Nygårds Maria Bengtsson |
| Upprepning | 90 cm |
| Vändbar | Nej |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Ja (omfattas av miljöledningsstandarderna ISO 14001:2004) |
| Öppenhetsfaktor | 25% |
| Antal färger | 4 |
| Hygienkoncept | Ja |
Produktbeskrivning
Kaprifol är designad av den skickliga illustratören och formgivaren Nygårds Maria Bengtsson. Mönstret, som har utvecklats från en finstämd blyertsteckning, känns trots sin stora skala lätt och luftigt. Den mjuka, transparenta textilen med sin utsökta linnestruktur förstärker uttrycket.
Viktiga egenskaper:
- den lugna designen ger en rofylld känsla till omgivningen
- den fina filtreringen av ljuset
- det lätta och lekfulla mönstret


