Maskros 100180
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm, 55.12 tum |
| Vikt | 4.13 g/m², 4.13 oz/yd² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Ingrid Backman |
| Upprepning | 90 cm |
| Vändbar | Nej |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Ja (omfattas av miljöledningsstandarderna ISO 14001:2004) |
| Öppenhetsfaktor | 25% |
| Antal färger | 12 |
| Hygienkoncept | Ja |
Produktbeskrivning
Maskros – en grafisk klassiker från Almedahls. Skapad av Ingrid Backman och lanserad 2005 har Maskros blivit en sann designklassiker hos Almedahls. Den stiliserade blommformen har en stark grafisk karaktär och är uppskattad i många olika offentliga miljöer. Det uppdaterade konceptet förenar tre uttryck i en och samma kollektion. Fyra av de ursprungliga färgställningarna med vit bas har bevarats, medan nya alternativ med färgad bas har lagts till – vissa med vita blommor och andra med flerfärgade mönster.
Färgkonceptet erbjuder många kombinationsmöjligheter, den tidlösa designen passar väl in i de flesta offentliga miljöer och det strukturerade tyget ger en känslig ljusfiltrering, vilket gör Maskros till ett mångsidigt val.






