Wuchang 100207
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% Trevira CS |
| Bredd | 140 cm, 55.12 tum |
| Vikt | 4.13 g/m², 4.13 oz/yd² |
| Ljudklass | E |
| Alfa-värde | α 0.15 |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Josefine Fredén |
| Upprepning | 90 cm |
| Vändbar | Ja |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Ja (omfattas av miljöledningsstandarderna ISO 14001:2004) |
| Öppenhetsfaktor | 25% |
| Antal färger | 7 |
| Hygienkoncept | Ja |
Produktbeskrivning
Wuchang av Josefine Wiel Fredén var ursprungligen en del av en kollektion inspirerad av traditionella färgningstekniker från Indien och Japan. När hon skapade kollektionen bestämde hon sig för att låta ödet styra för att skapa en känsla av frihet och slumpmässighet i mönstren. Wuchang skapades med hjälp av en resisttryckteknik som gav en naturligt sprucken textur som påminner om torr lera. Det noggrant utvalda färgschemat är hämtat från naturen med nyanser av jord, sten och metall.
Viktiga egenskaper:
- det lugnande intrycket och det tidlösa uttrycket
- ljusfiltrerande egenskaper
- den naturliga färgskalan




