Arcade 100270
Produktinformation
| Uttryck | Organiskt mönster |
| Material | 100% ull |
| Garn | Spirit |
| Maximal storlek | 5,0m x 8,9m |
| Ljudklass | D |
| Alfa-värde | α 0.55 |
| Lugghöjd | Lugg 14mm |
| Densitet | 39000 tuft/m² |
| Vikt | 4,3 kg/m² |
| Flamskyddad | Ja |
| Designer | Josef Frank |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Antal färger | 4 |
Produktbeskrivning
Arcade - en djärv design med tidlös attraktionskraft
Arcade ritades ursprungligen av Josef Frank på 1920-talet och blandar geometriska och organiska former till ett slående visuellt uttryck. Den djärva designen gör den perfekt för offentliga utrymmen och skapar dynamiska interiörer som fångar uppmärksamheten och bjuder in till rörelse genom rummet.
Viktiga egenskaper:
- ger konstnärlig karaktär till interiörer
- Action-baksida med integrerad antihalk-effekt för stabilitet
- Finns i fyra standardfärger, med anpassade alternativ från 140 nyanser av Spirit-garn för ett personligt uttryck.






