Avgo Superellipse® 101835-101842
Produktinformation
| Uttryck | Geometriskt mönster |
| Material | 100% ull |
| Garn | Spirit |
| Maximal storlek | 5,0m x 8,9m |
| Ljudklass | D |
| Alfa-värde | α 0.55 |
| Lugghöjd | Ögla-Lugg 12mm |
| Densitet | 39000 tuft/m² |
| Vikt | 3,3 kg/m² |
| Flamskyddad | Ja |
| Designer | Piet Hein av Studio Almedahls |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Antal färger | 140 |
Produktbeskrivning
För att se hela färgurvalet, ladda ner produktbladet.
AVGO är en innovativ och mångsidig mattkollektion som bidrar till att skapa en unik miljö i ett rum, och den finns i 5 olika varianter av Superellipse®. Den har en teknisk lösning som skapar en tvåfärgad effekt samtidigt som endast en färg används. I den skurna luggen på kanten finns en symbol för 4:6 Superellipse® och en etikett från vårt samarbete med Piet Hein. Färgskalan omfattar 140 standardkulörer men Almedahls designstudio har gjort ett urval av rekommenderade kulörer som ger en harmonisk kontrast och matchar material och uttryck som är vanliga i modern arkitektur.
Vi trodde att du skulle gilla...
- den unika Superellipse® -formen
- den spännande tvåfärgade effekten som skapas av en 11 mm ögla och 12 mm lugg
- Designerns val av färgskala
Klicka här för -> SUPERELLIPSE® KALKYLATOR
101835_Avgo Superellipse® 3:6
101836_Avgo Superellipse® 4:6
101837_Avgo Superellipse® 5:6
101838_Avgo Superellipse® 6:6
101839_Avgo Tri-Superellipse®
101840_Avgo Superellipse® 3:6 bord
101841_Avgo Superellipse® 4:6 bord
101842_Avgo Superellipse® 5:6 bord





