Edsviken II 100124 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Geometriskt mönster |
| Material | 100% Polyester FR |
| Bredd | 290 cm |
| Vikt | 260 g/m² |
| Ljudklass | C |
| Alfa-värde | α 0.65 |
| SOLAR-medelvärde | Rs + As = 100 |
| Öppenhet faktor | Dimout |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Claesson Koivisto Rune |
| Upprepning | 32 cm |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
Edsviken II är en bred dimout med goda ljudabsorptionsegenskaper och ett ytmönster med en intressant historia. Designen skapades i samarbete med den välkända arkitekten Claesson Koivisto Rune. Mönstret utvecklades utifrån arkitektritningar för ett privat hus vid namn Edsviken. Husets karakteristiskt böjda plan replikerades så att de duplicerade och korsade böjda linjerna avgränsar något som starkt liknar ett blad. Och upprepat - ett helt lövverk! Den mjuka tvåtonade färgskalan är inspirerad av färger som finns runt omkring oss, i naturen, på fasader och i solida inredningsmaterial.
Vi trodde att du skulle gilla...
- de ljudabsorberande egenskaperna
- det 290 cm breda tyget säkerställer sömlös upphängning
- det grafiska uttrycket utvecklat från husritningar



