Ramie 101855 (Utgått, finns i lager)
Produktinformation
| Uttryck | Strukturmönstrad design |
| Material | 75% återvunnen polyester/25% polyester FR |
| Bredd | 300 cm |
| Vikt | 215 g/m² |
| Ljudklass | D |
| Alfa-värde | α 0.30 |
| Öppenhetsfaktor | 7% |
| Flamskyddad | Ja |
| Five-Zero-Green | Ja |
| Oeko-tex | Ja |
| Överensstämmer med REACH | Ja |
| Designer | Almedahls Design Studio |
| Upprepning | - |
| Vändbar | Ja |
| Ytterligare information | Tvättbar vid 70°C |
Produktbeskrivning
När du skapar Ramie utforskade våra designers årstidernas stämningar i vår naturliga miljö, det nordiska landskapet. Vi har hämtat inspiration från naturens olika lager av dofter, temperaturer, ljud, texturer, ljus och färger. Resultatet är en sann hyllning till hantverk, material och taktilitet. Det tidlösa, strukturerade Ramie-trycket kombineras på ett intrikat sätt med den linneliknande tygstrukturen, vilket skapar en skapar en skiktningseffekt som förstärker designens materialitet.
Färgpaletten består av mjuka, melankoliska pasteller som inspirerats av årstidernas växlingar. Varje färgställning kombinerar tre noggrant utvalda nyanser, vilket skapar flera möjligheter att matcha med andra gardiner i Almedahls kollektion.
Grundtyget är tillverkat av 75 % återvunnen polyester från PET-flaskor från konsumentledet ochindustriellt fiberavfall, vilket avsevärt minskar vatten- och energiförbrukningen samt utsläppen av växthusgaser växthusgasutsläpp i tillverkningsprocessen.






