Happy 100164
Product details
| Expression | Organic pattern |
| Material | 100% Trevira CS |
| Width | 140 cm, 55.12 inches |
| Weight | 140 g/m², 4.13 oz/yd² |
| Sound class | E |
| Alpha value | α 0.15 |
| Flame retardant | Yes |
| Five-Zero-Green | Yes |
| Oeko-tex | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Designer | Kazuyo Nomura |
| Repeat | 90 cm |
| Turnable | No |
| SS-EN ISO 14001:2004 | Yes (Covered by ISO 14001:2004 environmental management standards) |
| Openness factor | 25% |
| Number of colours | 4 |
| Hygiene Concept | Yes |
Product description
Happy is a playful, graphic design composed by the skilled textile artist Kazuyo Nomura. The geometric pattern with its hand-painted irregularities truly makes the design come alive. The striking simplicity and the thoughtfully developed colour ways adds interest and personality to any space. Happy works excellent as a room divider and is printed on a sheer textured fabric which filters the light in a beautiful way.
Key features:
– the lovely playfulness of the design
– the transparency and texture of the fabric
– the delicate filtering of the light






