Hive 101397 (Discontinued, in stock)
Product details
| Expression | Subtle pattern |
| Material | 100% Recycled polyester FR |
| Width | 200 cm |
| Weight | 155 g/m² |
| Sound class | E |
| Alpha value | α 0.15 |
| SOLAR Value Average | Rs + As = 60 |
| Flame retardant | Yes |
| Five-Zero-Green | Yes |
| Oeko-tex | Yes |
| REACH compliant | Yes |
| Designer | Ulla Gustavsson |
| Repeat | 63 cm |
| Turnable | Yes |
| Additional info | Washable at 70°C |
Product description
Hive is a hexagonal pattern inspired by the honeycomb structure in beehives. Hive is created by skilled surface pattern designer Ulla Gustavsson. The pattern is printed on 100% recycled fabric made from PET – bottles. The small scale and two coloured print, makes Hive a flexible choice to co-ordinate with both our plain fabrics and larger printed patterns.
We thought you’d like…
– the environmentally friendly Öko-Tex certified Pure FR™ treatment developed by Almedahls
– the 100% Recycled Polyester made from PET-bottles
– the beautiful light filtering properties



